Antoni Ferdynand Ossendowski to postać niezwykle interesująca w dziejach polskiej literatury, nauki i historii. Pisarz, podróżnik, naukowiec. Jego książki w okresie międzywojennym były tak popularne, jak twórczość Henryka Sienkiewicza.
Po II wojnie rozpoczęła się "czystka" wszelkiej jego twórczości i działalności, książki Ossendowskiego zostały wycofane z bibliotek i spalone.

0ssendowski 2

Co się stało takiego, że twórczość tak ciekawego autora została skazana na zapomnienie?
Powodem takiego postępowania władz polskich i szczególnej nienawiści ze strony władz radzieckich była jedna książka, wydany w 1930 roku ?Lenin?. Autor przedstawił prawdę o wodzu rewolucji październikowej oraz całe zbrodnicze oblicze komunizmu. Zburzył na zawsze oblicze ?wielkiego? i ?szlachetnego? wodza rewolucji, jakim chciał być widziany Lenin. Książka została przetłumaczona na wiele języków, stała się też powodem wyroku, jaki na autora wydały sowieckie władze ze Stalinem na czele. Już w styczniu 1945 roku kiedy na tereny naszego kraju zaczęła wkraczać Armia Czerwona wraz z oficerami NKWD rozpoczęto usilne poszukiwania pisarza. Być może szczęściem w nieszczęściu był fakt, że autor zmarł 1 stycznia 1945 roku przed nadejściem wojsk radzieckich.

Antoni od najmłodszych lat uwielbiał podróże, był żądny przygód. Podczas wakacji pracował na rosyjskich statkach handlowych i odbywał pierwsze dalekie podróże między innymi do Indii, Japonii, na Sumatrę.

Ossendowski 3
Nie zaniedbywał jednak swego rozwoju naukowego. Po ukończeniu gimnazjum studiował nauki techniczne i matematyczno-przyrodnicze w Tomsku i Sankt Petersburgu oraz chemię na paryskiej Sorbonie. Potem prowadził min. badania geologiczne w Mandżurii. W 1915 wyjechał do Rosji, tam zastał go wybuch rewolucji październikowej. Pisarz opowiedział się po stronie ?białych?, co po ich klęsce zmusiło go do spektakularnej ucieczki z Rosji. Ścigany przez bolszewików, przez Mongolie wrócił do kraju. Swoje dramatyczne przeżycia opisał w książce ?Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów?. Należała ona, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, do jego najpopularniejszych utworów.
W 1922 Ossendowski zamieszkał w Warszawie i poświęcił się pracy literackiej. Pisał przede wszystkim książki oparte na swoich podróżniczych doświadczeniach, pełne przygód i ciekawych obserwacji z życia. Książki dla dorosłych i młodzieży.
W 1936 został uhonorowany najwyższym polskim wyróżnieniem literackim ? Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury.

Bibliografia:
Marek Borucki ? Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat
Andrzej Fedorowicz - Słynne ucieczki Polaków

DRODZY CZYTELNICY!
ZAPRASZAMY WAS DO LEKTURY POWIEŚCI, KSIĄŻEK PODRÓŻNICZYCH I HISTORYCZNYCH TEGO CIEKAWEGO AUTORA, MAMY ICH W BIBLIOTECE CAŁKIEM SPORO! SZCZEGÓLNIE POLECAMY REPLINT WYDANEGO W 1930 ROKU PRZEZ WYDAWNICTWO POLSKIE R.WEGNERA "LENINA".

Ossendowski 1