"Staram się, aby słowa w moich wierszach odetchnęły. Może nie mają u mnie takiej frajdy, jak u innych poetów, ale przynajmniej nie czują się wykorzystywane." Wojciech Bonowicz

Centrum Kopernika do Badań Interdyscyplinarnych to instytucja powołana w 2008 roku przez Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera. Zajmuje się badaniami naukowymi, także popularyzacją nauki oraz edukacją. W jej ramach realizuje projekt Nauka Czytania.

?Lekcje Czytania? to warsztaty, podczas których uczniowie spotykają się z prowadzącym, zazwyczaj naukowcem, filozofem lub tłumaczem, aby podyskutować na temat krótkiej lektury.

Właśnie w tym projekcie wzięły udział dzieci z klas I naszej szkoły podstawowej. Gościliśmy poetę i publicystę Wojciecha Bonowicza, który w prosty, dostosowany do percepcji dzieci, sposób realizował trudny temat: Julian Tuwim ?Lokomotywa? - Między onomatopeją a podmiotem lirycznym. O częściach składowych wiersza.

Pan Wojciech jest autorem wierszy ale napisał także nominowaną do Nagrody Literackiej Nike biografię pt. "Tischner". Na spotkaniu z dziećmi w ciekawy sposób interpretował wiersz ?Lokomotywa?, wyjaśniał jak należy w ogóle czytać wiersze. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, odpowiadały na pytania i wykazywały duże zainteresowanie prowadzonym na ?wesoło? tematem lekcji.

Warto w tym miejscu rekomendować odbywający się co roku pod koniec maja Copernicus Festival. W tym roku gośćmi głównymi Festiwalu są: filozof Charles Taylor, lingwistka Elżbieta Tabakowska, językoznawca Jerzy Bralczyk, fizyk Paul Davies a tematem tej edycji festiwalu jest "Język".

p. I. Szczerbowska

 1