targi 1

W piękny październikowy dzień wraz z uczniami klas I i II Liceum idziemy na Targi Książki. Są to już 23 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.

Targi to święto książki, w którym wziąć udział może każdy kto lubi czytać. Wydawcy przygotowują atrakcje dla najmłodszych ale także i dla starszych i dojrzałych czytelników. Ogrom nowości literackich, spotkań z popularnymi autorami, ciekawe inicjatywy wydawnictw eksponujących swoje dokonania, dyskusje i wydarzenia literackie to atuty, które przyciągają na targi niestrudzone rzesze miłośników książek. Bez wątpienia największym wydarzeniem w tym roku było pojawienie się na targach Olgi Tokarczuk, której utwory były dostępne i chętnie kupowane.

W tym roku gościem specjalnym targów były Niemcy. Do Krakowa przylecieli przedstawiciele największych niemieckich wydawnictw. Przybył także Peter Wohlleben autor wspaniałych, dostępnych także w naszej bibliotece książek: ?Sekretne życie drzew? oraz ?Duchowe życie zwierząt?.

My na targach spotkaliśmy także kilku autorów. Pan Wojciech Cejrowski jak co roku w tłumie młodych czytelników podpisywał swoją najnowsza książkę pt. ? Piechotą do źródeł Orinoko? ( jest już w bibliotece!). Pisarka książek dla dzieci pani Wioletta Piasecka również obecna, chętnie rozmawiała z każdym czytelnikiem.

A jakie nowości odkryliśmy na targach? Nie trzeba chyba specjalnie polecać nowej książki Martina Widmarka pt. ?Tajemnica srebra? wydanej przez Zakamarki. Tym razem zagadka którą muszą rozwiązać Lasse i Maja rozgrywa się wokół tajemniczych wykopalisk i kradzieży czerwonych kaloszy pastora. Znakomita zabawa dla najmłodszych czytelników!

Barbara Gawryluk, notabene tłumaczka ze szwedzkiego książek Widmarka jest autorką bardzo sympatycznej serii ?Pies na medal?. Nowa książka tej autorki to ?Apa ? pies zaprzęgowy?. Bardzo polecamy, nadmieniając jednocześnie, że mamy w bibliotece wcześniejsze opowieści o ?pracujących i niosących pomoc ludziom zwierzakach?.

Wydawnictwo Literackie zaproponowało książeczkę, która bez wątpienia zainteresuje wszystkich wielbicieli psów pt. ?Skąd przyszedł pies? Doroty Sumińskiej. ?To opowieść o bardzo długiej drodze, jaką przeszedł wilk, by stać się psem??
Godna uwagi dzieci będzie na pewno także książka G.L. Marvela pt. ?Opowieści o zwierzętach które zmieniły świat. 51 superbohaterów z krwi i kości?.

Powieść podróżniczą reprezentował ?Dziennik łowcy przygód Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura? Szymona Radzimierskiego oraz oczywiście wszystkie książki Neli. Małej Reporterki.

Wielbiciele fantastyki radowali się z ósmego tomu Drużynyny Johna Flanagana pt. ?Powrót Temudżeinów?.

Dla dorosłych polecenia godnych książek było mnóstwo. Oczywiście serdecznie polecamy książki naszej Noblistki. Ale warto również zwrócić uwagę na pozycję M. Wlekłego pt. ?Gareth Jones ? człowiek, który wiedział za dużo?. Pozycja ważka w kontekście najnowszego filmu Agnieszki Holland ?Pan Jones? przedstawiającego kolejną ukrywaną prawdę o konsekwencjach komunizmu budowanego w ZSSR i jego tragicznych ofiarach.

Oczywiście każdy kto idzie na targi ma swoje preferencje i zainteresowania. Inna osoba napisałaby pewnie o targach zupełnie inaczej i inne książki i wydarzenia zwróciłyby jej uwagę. W każdym razie na zakończenie wypada mi napisać jedyne, właściwe stwierdzenie. Do zobaczenia na Targach Książki! Już za Rok!

targi2019

targi 2019