Foto Najlepsi Czytelnicy

biblioteka konkurs 2016 sp 2Drodzy Czytelnicy!
W tym roku zakupiliśmy dla Was 150 książek w ramach akcji  MEN pt. ?Książki naszych marzeń?.  Z ich pomocą powstał ten konkurs biblioteczny, który adresowany był do wszystkich klas SP. Dodatkowo uczniowie poproszeni zostali o przedstawienie swoim kolegom ulubionej książki. Otrzymaliśmy prace, w których opisaliście książki bardzo różnorodne i ciekawe, często za ulubione uznaliście szkolne lektury (!)
Teraz pora aby przedstawić zwycięzców. Oto Oni!

KLASY I
I.    Jakub Zyga klasa I B
II.    Marta Szarkowska I A i Kasia Kurkiewicz I A
III.    Wiktoria Tryjańska I B

KLASY II
I.       Antosia Biedroń II B i Szymon Mikołajczyk II B
II.     Ania Rybak II B i Szymon Gakan II A i Justynka Piekarska II B i Gracjana Kibitlewska II B
III.     Julia Rogala II B i Piotr Pyka II B
Wyróżnienie Magda Grzegorzyca

KLASY III
I.    Melania Żurawik III A
II.    Natalia Frączek III Bi Maja Łoziak III A
III.    Zosia Matysiak III A

KLASA IV
I.      Iga Nalepa IV A i Mateusz Zielina IV B i Wojtek Wróbel  IV B i Otylia Czaja  IV B
II.    Zosia Brzozowska IV B i Stefan Szarek IV B
III.    Ania Pietrzyk IV B i Mieszko Pugowski IV B

KLASY V, VI
I .   Marta Kapałka  VI B i Marysia Roczniak  V A i Łukasz Żurawel  VI A
II.   Zosia Betlej VI A i Jagoda Szubert V A
III.  Maciek Mierzwa VI A i Maurycy Januszek VI A

biblioteka konkurs 2016 spSerdeczne Gratulacje! p. Iwona Szczerbowska

19.targiksiazkiDnia 22 października 2015 roku grupa  uczniów  naszej szkoły wybrała się na 19. Targi Książki.
Mogliśmy się zapoznać z propozycją wydawniczą ponad 700 wystawców i blisko 600 autorów. Oprócz zawodowych pisarzy Targi odwiedzili również celebryci, dziennikarze, osobistości świata kultury i zagraniczni autorzy.
Specjalnym gościem Targów Książki była w tym roku Litwa. Prezentację kultury litewskiej zorganizowano z okazji 25 lat odzyskania niepodległości.
Nasza grupa odwiedziła większość wydawców książek dla dzieci i młodzieży, ale również i innych, ciekawych wystawców.
Była też okazja zdobycia autografu i rozmowy z ulubionym pisarzem.
Jak co roku, spotkaliśmy na Targach Ojca Leona Knabita oraz Leszka Mazana ? współautora nowej książki ?Tate, jedziemy do Krakowa?.
Targi Książki to bardzo ciekawa impreza wydawnicza, uczestnictwo w nich pozwoliło nam zapoznać  się choć w części z najnowszą ofertą książkową. Mogliśmy zobaczyć, przeglądnąć i kupić to co dla nas aktualnie wśród książek najciekawsze.

p. Iwona Szczerbowska

Najlepsi w Szkole Podstawowej
1.    Ania Rybak kl. Ib (143)
2.    Maja Łoziak kl. IIa (57)
3.    Tomasz Nowak kl. IVb (50)

Najlepsi w Gimnazjum
1.    Ignacy Januszek    kl.1C   (138)
2.    Dominik Kaźmierczak   kl.1A (120)
3.    Michał Porąbka      kl.1A   (99)

Najlepsi w Liceum
1. Jan Tryba (50) 2 kl.
2. Jacek Wojas (38) 2 kl.
3. Krzysztof Surdy (32) 1a

Komunikat biblioteki Katolickich Szkół im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie

Regulamin wypożyczania podręczników

Klasa IIIPrzedstawiamy wyniki różnych konkursów organizowanych przez szkolną bibliotekę.

"Mój ulubiony książkowy zwierzak"
Komiks przedstawiający scenkę z życia zwierzaka.
Portret zwierzaka + krzyżówka
Komiks + Krzyżówka
Odgadnij cytat!
"Poznajemy książki Pawła Beręsewicza i innych pisarzy"
Zwyczaje świąteczne.
Znajomość literatury dziecięcej i młodzieżowej.
"Gwiazdka u Borejków".
Esej na temat: "Czego nie uczy szkoła?"
Znajomość literatury dziecięcej dla kl. V
Dziękujemy za udział!
p. Iwona Szczerbowska i p. Anna Wątroba

bibilotekaJest wsród nas sporo osób, które piszą opowiadania, powieści, wiersze. Wielu też nie może wprost żyć bez czytania. Ci, którzy lubią czytać bardzo popularną obecnie literaturę fantasy często także sami piszą utwory, które zachwycają wielością pomysłów literackich i ogromną wyobraźnią autorów. Konkurs zorganizowany przez bibliotekę szkolną pokazał jak ciekawie potrafią pisać uczniowie. Obrady jury w składzie: pani Helena Konopka, pani Anna Wątroba i pani Iwona Szczerbowska były bardzo burzliwe, ostatecznie jednak pozwoliły nam wyłonić zwycięzców:
1.    Marysia Garbacz kl.III C G - opowiadanie pt. ?Labirynt? oraz Michał Piecha kl.1a LO - opowiadanie pt. ?Amelia i łowca cieni?
2.    Iga Bubula kl. I A G - opowiadanie pt. ?Tajemnica Ponce de Leona?
3.    Karolina Gocyk kl. III B G - opowiadanie pt. ?Loki-nocna ucieczka? oraz Jan Balcerowski kl. I B G - opowiadanie  pt. ?Ród Wilka?.

p. Iwona Szczerbowska

kozlowskiKarol Kozłowski ? autor zabawnych książeczek, znany dzieciom od wielu lat, w październiku odwiedził także naszą szkołę. Spotkanie odbyło się w  świetlicy dzieci młodszych i uczestniczyły w nim dzieci z klas I ? III.  Pan Karol jest muzykiem i pisarzem. Specjalizuje się w zabawnych wierszykach dla dzieci. Podczas spotkania autorskiego opowiadał dzieciom swoje dzieje: czym się zajmuje i o czym pisze a także recytował  wiersze swojego autorstwa. Recytacje pana Karola są bardzo ekspresyjne, autor  wczuwa się w role zwierzątek czy osób, które przedstawia. Pan Karol jest bowiem także aktorem kabaretowym, występował przez lata w kabarecie ?Belferek?.

18-targi-ksiazkiUdajemy się na Targi Książki. Jest to obecnie największa impreza czytelnicza w Polsce. Od tego roku mają wymiar międzynarodowy. Stoisko z Węgier przyciągało  szczególnie przewodnikami chętnie odwiedzanych przez Polaków miejsc wypoczynkowych z ciepłymi źródłami i nie tylko.

Ale zacznijmy do początku. Miejsce, gdzie obecnie znajdują się targi jest iście kosmiczne. Nowa siedziba mieści się bowiem wśród starych zrujnowanych fabryczek i pozostałości budowlanych. Ale hale targowe są nowoczesne i  funkcjonalne. Dwie ogromne sale szczelnie wypełnione stoiskami wydawniczymi wśród których przechadzają się tłumy czytelników. Przy stoiskach wydawców  pisarze i? inne znane osoby podpisują swoje książki.

My wchodzimy do pierwszej sali i? już naszym oczom ukazuje się w pstrokatej koszuli obecny jak co roku na targach Wojciech Cejrowski przy stoisku Bernardinum. W tym roku jego obecność jest szczególnie uzasadniona bowiem pan Wojtek napisał nową książkę pt. ?Wyspa na prerii?, którą z radością podpisywał. Książka tym razem dotyczy pobytu autora na południu Stanów Zjednoczonych.
Odwiedzamy inne stoiska, wszędzie mnóstwo nowych książek, niektóre wydane  specjalnie na targi. Ceny też są zachęcające, niższe niż w księgarniach.

Wśród stoisk spotykamy panią Ewę  Stadtmüller oraz bardzo serdecznego i przyjaznego Ojca Leona Knabita, benedyktyna z Tyńca.
Podczas naszej bytności na targach można było też spotkać panią Beatę Andrzejczuk podpisującą najnowszą część Pamiętnika nastolatki (Julia 2) oraz autora jednej z najbardziej popularnych obecnie serii książek dla dzieci Andrzeja Maleszke,  podpisującego najnowszą część Magicznego drzewa pt. ?Cień smoka?.
Na targach była też obecna autorka powieści historycznych, polecanych szczególnie przez bibliotekę szkolną, Elżbieta Cherezińska.
W dniu w którym odwiedziliśmy targi można było również spotkać: Rafała Kosika, autora przygód Feliksa, Net i Niki oraz nowych książeczek dla młodszych czytelników z serii ?Kuba i Amelia. Godzina duchów?. Odbyło się również spotkanie z Beatą Ostrowicką, podpisującą ?Przecież cię znam?; Anną Onichimowską, oraz szczególnie przez nas lubianą Anną Czerwińską-Rydel. Dla dzieci zainteresowanych zwierzętami i przyrodą atrakcją był Adam Wajrak i jego książka ?Zwierzaki Wajraka?. Na targach pojawiła się też nowa książka państwa Joanny i Jarosława Szarków pt. ?Kocham Polskę. Elementarz dla dzieci?

Na targach zawsze jest bardzo dużo różnych imprez towarzyszących ? warsztatów plastycznych, teatralnych, konkursów oraz konferencji tematycznych dla wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i nie tylko.
   

Targi w tym roku bardzo nam się podobały, za szybko wręcz minął nam czas i nie wszystko udało się zobaczyć. W każdym razie tłumy kupujących i zainteresowanych literaturą to zjawisko, które pozwala wierzyć, że zmierzch czytelnictwa to bajka, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
p. Iwona Szczerbowska


02

25

14SZKOŁA PODSTAWOWA

1. IGNACY JANUSZEK  VI A
2. ESTERA JĘCEK  VI A
3. DOMINIK KAŹMIERCZAK  VIA
4. KAROL PACIA  VI A
5. MICHAŁ PORĄBKA  VIA
6. OLA GRADOWSKA  III B
7. TOMASZ NOWAK  III B
8.  ZUZIA KORZONEK  VI A
9.  KONRAD TOMCZYK  VI A
10. PIOTR ŚLUSARCZYK II A


GIMNAZJUM

1. Krzysztof Maurek      I B   
2. Anna Dębska           II B  
3. Joanna Sorysz         III A 
4. Michał Piecha          III C 
5. Krzysztof Surdy       III B 
6. Maria Garbacz         II C  
7. ex aequo
   Mateusz Olszamowski III B 
   Łukasz Klimek          I B    


LICEUM

1.    Jarosław Żak
2.    Maria Lachowicz
3.    Jakub Jęcek
4.    Michał Jaracz
5.    Jan Bugajski

Konkurs biblioteczny dla uczniów klasy IV

Zwycięzcy:      

   I. Marta Kapałka IV B

  II. Ania Sadyan IV B
      Julianka Olejnik IV B
      Madzia Bielawska IV B

III.  Maurycy Januszek IV A              
      Julka Banach IV A
      Tymoteusz Kołacz  IV B


Konkurs biblioteczny dla uczniów Liceum

Konkurs polegał na przedstawieniu w formie pisemnej swojej opinii na temat   ?Czego nie uczy szkoła?? .
 
      Zdobywcą I miejsca w konkursie został -  Jakub Jęcek  z klasy I

       Serdeczne gratulacje!

Konkurs biblioteczny dla uczniów gimnazjum
bibliot konk gimW lutym 2014 roku uczniowie gimnazjum wzięli udział w szkolnym konkursie bibliotecznym. Pierwsza część tego konkursu polegała na podaniu nazwisk autorów i tytułów książek, z których pochodziły podane fragmenty; drugą część stanowiła krzyżówka dotycząca książki ?Felix, Net i Nika?.

   Zwycięzcy

1.  Michał Piecha      klasa III C
2.  Rafał Dąbrowski  klasa I B
3. Tomasz Maurek    klasa III C


     Wyróżnienia:

Krzysztof Maurek    klasa I B
Iwo Banach            klasa III A
Krzysztof Surdy      klasa III B

Serdecznie gratulujemy
opracowała: p. Anna Wątroba


 

Konkursy biblioteczne dla uczniów szkoły podstawowej
   
?Zimowy świat? dla klas I, II SP.

biblio SP konk 1Konkurs polegał na wykonaniu zadań dotyczących książek, których akcja rozgrywa się zimą oraz na wykonaniu pracy plastycznej na temat: "Dlaczego lubię zimę".
        

Zwycięzcami konkursu zostali:
Klasa I A

I. Weronika Bąk
II. Ewa Dyczek
Antosia Czyba
Zuzia Machaczka
biblioteka konk SP.6Hubert Januszek
III. Maciek Ziołowicz
Melania Żurawik
Zosia Berbera

 

 

Klasa I B
bibliot konk SP.4
I. Adaś Stochel
II. Natalia Frączek
Piotruś Janas
III. Justynka Szlachcic

Klasa II B
I. Wojtek Wróbel
Marta Grzegorzyca
II. Wiktoria Starościk
III. Mateusz Zielina?Znam książki pani Barbary Gawryluk i nie tylko!? dla klas III.

Konkurs polegał na wykonaniu zadań wykazujących znajomość literatury bardzo popularnej w naszej szkole autorki książek dla dzieci a także innych pisarzy oraz na wykonaniu pracy plastycznej.
bibliot sp konk 2
Zwycięzcy  konkursu bibliotecznego
I. Dawid Kulas III A

II. Jagoda Piróg III B
Ola Gradowska III B

III. Marika Żak III B
Bartek Mikołajczyk III B
Madzia Drozd III B
Ola Dousa III B
bibli konk SP.5


?Nie oceniaj po pozorach i nie wydawaj wyroków, nim nie wysłuchasz racji wszystkich stron? ( Rafał Kosik ) -  konkurs biblioteczny dla klas VI
biblio sp kon3
Zwycięzcy uzyskali maksymalną ilość punktów

   I. Ola Drozd
      Estera Jęcek
      Ignacy Januszek
      Władysław Sokołowski

II. Zuzia Korzonek
       Wyróżnienie:  Staś Błażejczyk

Opracowała: Iwona Szczerbowska

Rekopis z Muzeum w StaniatkachMieszkając w Krakowie często udajemy się na wycieczki po jego okolicach. Wszyscy znamy budynki opactwa Benedyktynów w Tyńcu, mało kto był natomiast u sióstr Benedyktynek w Staniątkach. Miejsce równie ciekawe, chociaż bardzo zniszczone. Gdzie w ogóle znajdują się Staniątki? Nieopodal Puszczy Niepołomickiej. A skąd nazwa miejscowości? Otóż według legendy św. Wojciech w drodze do Krakowa postanowił odpocząć, rzekł więc do swoich towarzyszy: ?Udielame tady staniatku?. Miejscowość, która powstała na miejscu postoju świętego nazwana została Staniątkami.

Biblioteczne wędrówki po Polsce - Częstochowa Częstochowa to szczególne miasto na szlaku miast Polski. To ważne miejsce dla każdego katolika i pielgrzyma udającego się na Jasną Górę. Ale Częstochowa to także miejsce istotne dla wielbicieli poezji ? tu urodziła się i spędziła dzieciństwo Halina Poświatowska.
 Tu też od kilku lat mieści się jedyne w Polsce Muzeum Miniatur Sakralnych wraz z największym posągiem Jana Pawła II.
Te ciekawe miejsca odwiedziliśmy podczas  wędrówek po naszym pięknym kraju. Rozpoczynamy oczywiście od Jasnej Góry.

    Zespół klasztorny paulinów na Jasnej Górze
Jasna Góra to najważniejsze miejsce kultu maryjnego i centrum pielgrzymkowe w Polsce. Tu znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, oraz zbiór wielu innych dzieł sztuki.
Początki istnienia klasztoru sięgają roku 1382, kiedy to książę Władysław Opolczyk sprowadził paulinów z Węgier do dawnego kościoła parafialnego i na mocy dekretu książęcego dokonał fundacji klasztoru.
Nazwa Jasna Góra została nadana klasztorowi przez węgierskich paulinów na pamiątkę macierzystego klasztoru św. Wawrzyńca na Jasnej Górze w Budzie. Wzięła się stąd, że klasztor znajduje się na jasnym wapiennym wzgórzu położonym 293 m n.p.m.
Dwa lata później na Jasną Górę sprowadzono z Rusi obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus który według legendy namalował św. Łukasz Ewangelista na desce stołu, na którym jadła rodzina Jezusa.

W niedługim czasie klasztor zyskał rozgłos, zarówno wśród pielgrzymów, jak i wśród grabieżców. W wyniku rozbójniczego najazdu, 14 kwietnia 1430 roku obraz Czarnej Madonny został uszkodzony i ograbiony. Wspomniał o tym Jan Długosz. Prace renowacyjne przeprowadzono w Krakowie w latach 1430-1434. Ponowny wzrost ruchu pielgrzymkowego wymusił trwającą do roku 1644 rozbudowę gotyckiej kaplicy NMP o trójnawowy korpus. Budowa fortyfikacji trwała z przerwami od roku 1620 przez 28 lat.
Szczególnego znaczenia dla Polaków miejsce to nabrało podczas potopu szwedzkiego w roku 1655 oraz 1 kwietnia 1656, gdy Jan II Kazimierz Waza złożył śluby lwowskie. 16 marca 1657 przybył na Jasną Górę i tam modlił się o uratowanie Rzeczypospolitej przed wojskami szwedzkimi i węgierskimi. Śluby lwowskie powtórzone zostały 26 sierpnia 1956 w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego, napisanych przez Stefana Wyszyńskiego 16 maja 1956.

Oblężenie podczas potopu szwedzkiego w roku 1655
W czasie potopu szwedzkiego wojska szwedzkie podjęły próbę opanowania klasztoru i sanktuarium. Zakonnicy  na których czele stał  przeor o. Augustyn Kordecki odmówili poddania się. Rozpoczęło się  oblężenie podczas którego Szwedzi wielokrotnie  próbowali  zdobyć klasztor. Bez rezultatu. Podczas oblężenia obraz nie znajdował się w klasztorze, gdyż uprzednio wywieziono go, aby nie wpadł w ręce Szwedów. Obrona Jasnej Góry była wielkim triumfem, przede wszystkim w wymiarze religijno-symbolicznym.
Obraz oblężenia przypomniał, podkoloryzował i utrwalił Henryk Sienkiewicz w Potopie. Wprowadził jednak zmiany do powieści poprzez odmłodzenie Piotra Czarnieckiego, zwiększenia przewagi szwedzkiej, wprowadzenie postaci Andrzeja Kmicica, którego pierwowzór w rzeczywistości znajdował się ówcześnie na Podlasiu, wprowadzenie do powieści kolubryny i sposobu jej zniszczenia.
Koronacja obrazu.

Przez następne lata, do roku 1770 Jasna Góra nie była mieszana w żadne działania zbrojne. W czasie tym, jednak, miało miejsce wydarzenie zasługujące na miano epokowego. Na mocy aktu papieża Klemensa XI z roku 1716 biskup chełmski Krzysztof Andrzej Jan Szembek dokonał 8 września 1717 roku koronacji jasnogórskiego obrazu. Była to druga ceremonia koronacji obrazu na ziemiach polskich (pierwszym koronowanym w Polsce obrazem był obraz Matki Bożej Łaskawej ? koronowany w 1651 roku w kościele ojców Pijarów przy ulicy Długiej w Warszawie). Jak podają historycy, w uroczystości uczestniczyło 200 tys. wiernych.

Oblężenie podczas konfederacji barskiej
W latach 1770-1772 członkowie konfederacji barskiej, pod wodzą Kazimierza Pułaskiego, skutecznie bronili klasztoru przed wojskami rosyjskimi. Jednak, gdy w sierpniu 1772 roku konfederacja upadła, król Stanisław August Poniatowski ogłosił kapitulację Jasnej Góry i oddał ją w ręce Rosjan.
Pod zaborem rosyjskim
Okres pod rządami rosyjskimi, to czas nasilających się represji wobec klasztoru: ograniczano liczbę zakonników, zajęto dobra ziemskie, a sanktuarium było grabione. I wojna światowa ominęła Jasną Górę, stanowiącą w latach 1915-1918 enklawę pod okupacją austro-węgierską.
II Rzeczpospolita
Dwudziestolecie międzywojenne było okresem reform w samym klasztorze i odnowienia obrania NMP Królową Polski (1920).
II wojna światowa
W czasie II wojny światowej część pomieszczeń twierdzy było okupowanych przez hitlerowskie wojska (od 3 września 1939 roku do 16 stycznia 1945), a sami zakonnicy byli pod stałą kontrolą. Ograniczano ruch pielgrzymkowy.. Samą ikonę w ołtarzu głównym zastąpiono kopią, a oryginał ukrywano na terenie klasztoru, między innymi był przymocowany pod blatem jednego z dwu stołów w Bibliotece Klasztornej. Jasna Góra w tym czasie stała się schronieniem dla partyzantów, a także Żydów. Z drugiej strony Niemcy usiłowali wykorzystać to miejsce propagandowo, chcąc zjednać sobie Polaków. Jasną Górę dwa razy odwiedził gubernator Hans Frank. Jednakże w styczniu Niemcy podjęli próbę spalenia klasztoru zakończoną niepowodzeniem gdyż zbliżała się już  ofensywa Armii Czerwonej.
26 sierpnia 1956 r. przy udziale około 1 000 000 wiernych złożono Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, zredagowane przez prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz modlono się o jego uwolnienie z więzienia. 3 maja 1966 odbyły się centralne uroczystości religijne millenium chrztu Polski.


Po odwiedzeniu Jasnej Góry naszą ciekawość wzbudziło  Muzeum Miniatur Sakralnych. Mieści się ono na obrzeżach Częstochowy w dzielnicy Złota Góra. Można tam oglądać miniatury wielu sanktuariów i miejsc kultu z całej Europy min. Katedrę i Plac w Rzymie, Bazylikę Św. Jana na Lateranie, Świątynie Grobu Pańskiego w Jerozolimie, Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Mariazell, Bazylikę Naszej Pani z La Salette, Bazylikę Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, Bazylikę Niepokalanego Poczęcia w Lourdes, Bazylikę Świętego Domu w Loreto,  Ostrą Brama w Wilnie, Bazylikę Św. Franciszka w Asyżu, , Katedra Św. Jakuba Większego w Santiago De Compostella.  Ekspozycje miniatur kończy największy w Polsce posąg naszego papieża Jana Pawła II.


Spacerując uliczkami Częstochowy często napotkać można miejsca związane z poetką Haliną Poświatowską. Idąc Alejami Najświętszej Marii Panny przysiadamy na ławeczce gdzie obok siedząca rzeźba  poetki, u jej stóp kot. Ławeczkę odsłonięto w Częstochowie w 2007 roku. Poetka była związana z miastem, tu się urodziła w domu, naprzeciwko klasztoru na Jasnej Górze, przy ulicy 7 Kamienic, gdzie dziś znajduje się tablica upamiętniająca ten fakt.
p. Iwona Szczerbowska


Teatr w szkole!

Rozkład dzwonków

 • 0 7.30 -  8.15
 • 1 8.20 -  9.05
 • 2 9.15 - 10.00
 • 3 10.10 - 10.55
 • 4 11.10 - 11.55
 • 5 12.05 - 12.50
 • 6 13.00 - 13.45
 • 7 14.05 - 14.50

Kalendarz roku szkolnego

 • Boże Narodzenie: 23.12.2021 - 2.01.2022
 • Ferie zimowe: 17.01.2022 - 28.01.2022
 • Rekolekcje wielkopostne: 6-13.04.2022
 • Wielkanoc: 14.04 - 19.04.2022
 • Zakończenie roku szkolnego: 24.06.2022
 • Dni wolne od zajęć dydaktycznych: 2,12.11.21; 7.01.22; 2,4-6, 24-26.05.22; 17.06.22

Harmonogram zebrań rodziców

 • 23 września 2021
 • 18 listopada 2021
 • 13 stycznia 2022
 • 10 marca 2022
 • 19 maja 2022

logotyp program uczymy dzieci programowac

Programy profilaktyczne

www.opoka.org.pl

www.opoka.org.pl

ud logo

Ważne telefony

Początek strony