Anna Czerwińska-Rydel - Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie
Pani Anna Czerwińska-Rydel pisze bardzo ciekawe książki, których bohaterami są znane osoby. W tej książce w bardzo przystępny i ciekawy sposób opisuje losy rodziny Wedlów i ich świetnej firmy znanej z produkcji czekolady, cukierków i ciasteczek aż do dziś. Książka wyjaśnia też czytelnikowi skąd w ogóle się wzięła czekolada i jakie były dzieje tego smakowitego ?pokarmu bogów?. A na deser autorka przedstawia kilka przepisów na smakołyki czekoladowe. Bardzo ciekawa i ?smaczna? książka.
Anna Czerwińska-Rydel ? W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim
Bohaterem książki jest dwunastoletni Maciek, który od trzeciego roku uczy się grać na skrzypcach. Ponieważ jest bardzo utalentowanym chłopcem, zdobywcą wielu nagród, nazywany jest nawet ?drugim Wieniawskim?. I tak dochodzimy do bohatera książki Henryka Wieniawskiego, wielkiego polskiego skrzypka. Mając osiem lat został już studentem Konserwatorium Paryskiego. Potem wiele podróżował po świecie stale koncertując. Cieszył się wielką popularnością wśród publiczności. Niestety jego kariera nie przyniosła mu szczęścia w życiu artystycznym i osobistym. Ale jak zdobywał sławę i uznanie będąc dzieckiem, a potem jak się potoczyły jego dalsze losy dowiecie się zaglądając do tej bardzo ciekawej książki.
Agnieszka Frączek ? Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą
Książka o dziecięcych latach Juliana Tuwima czyli Julka ? wesołego i rozbrykanego chłopca. Julek miał różne ?bziki?- tak sam nazywał swoje pasje. Przede wszystkim ?bzik? chemiczny. Szesnastowieczny Julek miał zostać chemikiem. Julek miał też swoje ulubione słowo ?pojutrze?. Gdy rodzice prosili go np. o pokazanie dzienniczka odpowiadał: ?pojutrze?. Ale oczywiście do czasu. A co było dalej przekonacie się czytając książkę.
Szanowni Czytelnicy!
Od Najmłodszego do Najstarszego!
Wszyscy Ci, którzy lubią czytać, a także Ci, którzy przeczytali właśnie teraz, książkę, która zrobiła na nich wielkie wrażenie i chcieliby by się podzielić z innymi, swoimi przeżyciami, są proszeni o przelanie na papier swych refleksji literackich i przyniesienie tych recenzji książek do biblioteki. Umieścimy je w naszej zakładce bibliotecznej na stronie szkoły. Bardzo serdecznie zapraszamy WAS do współpracy!!!
KSIĄŻKI DLA DZIECI
Renata Piątkowska ? Wieloryb
Strasznie fajna książka dla dzieci. Julka, główna bohaterka ma pewien problem. Jest duża i gruba a na nieszczęście niektórzy uważają, że wygląda jak?wieloryb. Duży udział w ?tuczeniu? dziewczynki ma babcia, które uważa, że jej ?ukochana wnusia, nie może być chuda jak szczapa?. Ale po pewnym czasie i wielu śmiesznych przygodach życie bohaterki zaczęło się zmieniać. A co było powodem zmian?musicie przeczytać!
Astrid Lindgren ? Dzieci z ulicy Awanturników
Bardzo mi się podobała ta książka. Bohaterami są Jonas, Mia Maria i najmłodsza siostrzyczka Lotta, która ma tylko 4 lata. Książka jest bardzo ciekawa bo dzieci mają dużo przygód. Karolina kl. I SP
Hans Christian Andersen ? Baśnie
Ja lubię strasznie czytać baśnie Andersena. Jest w nich dużo przygód. Najbardziej podoba mi się Calineczka. Baśnie są bardzo ciekawe i można się z nich wiele nauczyć. Gabrysia kl. III SP
Holly Webb ? Wszystkie książki o psach i kotach
Lubię książki Holly Webb bo lubię psy i koty. W książkach są konkursy i można wygrać kubek i bransoletki z imionami bohaterów. I ja wygrałam nawet kubek! Oliwia kl. III SP
Martin Widmark, Helena Willis ? Biuro Detektywistyczne
Lassego i Mai
My bardzo lubimy serie ?Tajemnice??. Są bardzo ciekawe, występują w nich fajni bohaterowie. Główni to Lasse i Maja. My jednak najbardziej lubimy małpkę Sylwestra, który pojawia się w ?Tajemnicy cyrku?, ?Tajemnicy kempingu? i ?Tajemnicy zwierząt?. Wszystkie ?Tajemnice? polecamy młodszym i starszym dzieciom.
Ola i Ola z kl. II SP
Mariusz Niemycki ? Zuzia na Zamku Białej Damy i inne Zuzie
Polecam dzieciom Zuzie, bo jest tam zawsze ciekawa zagadka do rozwiązania. Ulubiony mój bohater to Kacper a moja ulubiona książka z serii to: Zuzia na Zamku Białej Damy. Polecam wszystkim dzieciom, które lubią zagadki. Oliwia kl. III SP
Marie Louise Rudolfsson ? Białki
Białek, kucyk z Gotlandii jest moją ulubioną książką bo bardzo lubię konie. Bardzo podoba mi się ta książka bo są tam ciekawe przygody. Oprócz koników w książce występują też koty i inne zwierzaki. To jest książka, którą sama przeczytałam! Hania kl. I SP
KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY
Wojciech Cejrowski - Wyspa na prerii
Książka jest ciekawa, opowiada o młodych latach Wojciecha Cejrowskiego. Wiele lat temu kupił on ranczo w Arizonie, gdzie spotkał rdzennych mieszkańców tego stanu. W książce opisuje ich życie i wzajemne kontakty. Książka napisana jest dowcipnie, pokazuje jak spełniły się marzenia autora. Warto przeczytać! Krzysztof, kl.II G
Cejrowskiego trzeba czytać powoli ze skupieniem i zrozumieniem. Można wtedy zrozumieć głębsze przesłanie książki. Tomek, LO
Joanna Wieliczka-Szarkowa ? Żołnierze wyklęci. Niezłomni bohaterowie
Książka opowiada losy żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy nie uznali władzy powojennej Polski i jej podporządkowania ZSSR. Walka o suwerenne państwo i honor, kończyła się najczęściej tragicznie. Ludzie ci byli ścigani, prześladowani i w efekcie wymordowani przez komunistyczne władze. Historia miała o nich zapomnieć, tymczasem współczesna Polska coraz bardziej upomina się o pamięć i należny im szacunek i sławę. Tym bardziej, że prawdziwe bohaterstwo i wierność do końca . Ojczyźnie to cechy, dzięki którym Żołnierze Wyklęci są dla nas wspaniałym przykładem i wzorem.
Kajetan Rajski - Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych
2 lutego 2011 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych akceptując inicjatywę ustawodawczą Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego. Dzień 1 marca ustanowiono na pamiątkę zamordowania w 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie siedmiu członków Zarządu Głównego Wolności i Niezawisłości.
Książka, którą mamy przed sobą opowiada o przeżyciach rodzin żołnierzy antykomunistycznego podziemia, córek i synów ofiar, którzy ponieśli najwyższą cenę bo chcieli walczyć o prawdziwe, wolne państwo polskie.
Wspomnienia ojców, których brak odcisnął ogromne piętno w życiu ich dzieci wywołują u czytelnika ogromne wzruszenie.
Opisy szykan i represji doznanych ze strony komunistycznej władzy, ogrom krzywd i bólu pozwala spojrzeć na losy Polaków zupełnie z innej, nieznanej być może do tej pory perspektywy.
Rafał Kosik ? Felix, Net i Nika. Wydawnictwo Powergraph 2009-2012
Chciałbym Wam polecić książki z serii przygód Feliksa, Net i Nike. Opowiadają o trójce bohaterów mierzących się z nieprawdopodobnymi wyzwaniami.
Książka podobała mi się bo jest ciekawie napisana, jest śmieszna oraz trzyma w napięciu. Michał kl. II G
Małgorzata Musierowicz ? McDusia. Łódź: Akapit Press 2012
Długo oczekiwana nowa książka z serii Jeżycjada to wspaniała kontynuacja losów znanych z wcześniejszych tomów postaci. Tym razem jednak tytułową bohaterką jest Magda, córka Kreski, która przyjeżdża do Poznania i zatrzymuje się u Borejków.
I tak oczami Magdusi i innych bohaterów śledzimy losy rodziny, szczególnie przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia a także odbywających się zaraz po świętach: ślubu i wesela Laury (Tygryska) i Adama. Oczywiście żaden ślub w rodzinie Borejków nie przebiega bez perypetii i dodatkowych atrakcji. Tak będzie i tym razem. Ale żeby dowiedzieć się co się tak naprawdę wydarzy i dlaczego np. Magdusia zwana jest przekornie McDusią albo też wręcz McDonaldusią trzeba przeczytać książkę.
Magda Szabó - Tajemnica Abigél. Kraków: Wydawnictwo Bona 2012
Wiele lat temu w telewizji polskiej emitowano bardzo ciekawy serial, który cieszył wielką popularnością. Każdy odcinek trzymał widza w napięciu a zakończenie filmu i rozwiązanie zagadki okazało się naprawdę nieprzewidujące. Akcja rozgrywała się w latach 40 ubiegłego wieku na Węgrzech. Główna bohaterka Gina, pomimo trwającej wojny wiodła beztroskie życie nastolatki. Sytuacja zmieniła się diametralnie gdy ojciec Giny, wysoko postawiony wojskowy, wysłał córkę na odciętą od świata, surową, kalwińską pensję. Pobyt na pensji to dla bohaterki okres trudnych przeżyć i zmagań z narzuconym jej światem zakazów i nakazów, których nie rozumie. Jednak jest ktoś, kto czuwa nad jej bezpieczeństwem. Jest to tajemniczy przyjaciel ukrywający się pod imieniem Abigél.
Piękna książka o dorastaniu i umiejętności postrzegania
i znajdowania prawdy i dobra w świecie, który na pozór wydaje się zupełnie inny.
Józef Bremer SJ ? Santiago de Compostella. Pielgrzymim krokiem. Wydawnictwo WAM 2009
Pielgrzymowanie do Santiago de Compostella trwa od ponad tysiąca lat. Szlaki biegną najpierw przez Francje i schodzą się za Pirenejami tworząc jeden szlak - Drogę świętego Jakuba. Tym razem pielgrzymkę odbywa jezuita. Opisuje trudy i piękno drogi, jednocześnie zwracając uwagę na historię miejsc, które mija, architekturę ciekawych obiektów i piękno przyrody. Na swej drodze spotyka też wiele interesujących osób, którzy pielgrzymują bo czują taką potrzebę.
Ciekawy styl autora powoduje, że czytelnik wędruje wraz z innymi, poznaje miejsca, ludzi, modli się i zastanawia. Książka jest adresowana do osób, które interesują się kultem św. Jakuba, wędrówką do Santiago de Compostella a także do tych, którzy jeszcze, z różnych przyczyn, nie mogą się udać na pielgrzymkę a bardzo chcieliby poczuć jak to jest, gdy wędruje się bardzo wiele dni, w trudzie i znoju by wreszcie dotrzeć do celu: katedry w Santiago de Compostella i grobu św. Jakuba.
Kacper Śledziński ? Cichociemni. Elita polskiej dywersji. Wydawnictwo Znak 2012
Książka w sposób przystępny, wręcz powieściowy pokazuje losy polskich żołnierzy dla których wolność Ojczyzny była największą wartością, dla której poświęcali życie. Starannie wyselekcjonowani, poddani morderczym szkoleniom zostali następnie zrzuceni na spadochronach na tereny okupowanej Polski. Tu włączeni w struktury polskiego państwa podziemnego podejmowali się wręcz niewykonalnych zadań, oddani dewizie ?Wywalcz Polsce wolność lub zgiń?. Ci, którzy przeżyli wojnę, trafiali do więzień komunistycznej władzy, później stali się najczęściej zapomniani i niedoceniani. Także właśnie dlatego winni im jesteśmy pamięć i wdzięczność bo ludzie, którzy poświęcają życie dla ojczyzny to bohaterowie warci największych zaszczytów.
KSIĄŻKI DLA STARSZYCH CZYTELNIKÓW
Maurice Druon - Królowie przeklęci
Jest to 7 tomowy cykl powieściowy, dotyczący historii Francji. Akcja rozpoczyna się kilkanaście lat przed wybuchem wojny stuletniej a kończy panowaniem króla Jana II z dynastii Walezych. Autor w sposób intrygujący pokazuje wydarzenia polityczne i społeczne a także osobiste perypetie ówczesnych władców Francji. Intrygi, spiski i perfidne gry polityczne cechujące żądnych władzy królów i możnych na dworze, prowadzą jednocześnie do upadku instytucji państwa, zubożenia społeczeństwa i licznych klęsk
KSIĄŻKI DLA RODZICÓW
Wychowanie przez czytanie
Czasopisma
Zachęcamy Wszystkich naszych Czytelników do czytania i wypożyczania czasopism
Prenumerujemy:
? dla uczniów: ?Młody Technik?, ?Wiedza i życie?, ?Świat nauki?, ?Mówią wieki?, ?Poznaj Świat?