Wakacje z literaturą ? Miłość Pana Samochodzika

Dalsza część naszej wyprawy wakacyjnej wiedzie również trasami wokół urokliwego mazowieckiego miasta znanego z pięknych wzorów i wycinanek czyli Łowicza.

8a

Wzory łowickie
Katedra w Łowiczu pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja

9a

Miłość Pana Samochodzika

Miejsce które będziemy podziwiać ma związek  z bohaterem powieści Zbigniewa Nienackiego  czyli z osobą samego Pana Samochodzika.
Książki Nienackiego można lubić lub nie, zarzucając im komunistyczne realia i pewne propagandowe treści, jednak cieszą się one stale popularnością i zainteresowaniem młodych czytelników. A my tym razem zwróciliśmy uwagę na problemy uczuciowe głównego bohatera, które ściśle wiążą się z miejscem, które odwiedziliśmy.

Pan Samochodzik ? słynny detektyw  i bohater powieści sensacyjnych dla młodzieży na swojej drodze przygód zawsze spotykał piękną i interesującą  kobietę. Nie był jednak żonaty gdyż kochał kobietę?
z portretu. Jako historyk sztuki oglądał wiele obrazów pięknych dam. Jednak tylko jeden zachwycił go tak bardzo. Wspomina o tym wielokrotnie na kartach książek Nienackiego. Portret ten znajduje się  niedaleko Łowicza w Nieborowie,  w pięknym pałacu Radziwiłłów.
       1b Widok na pałac Radziwiłłów

Na początku XVI wieku wzniesiono w Nieborowie gotycko-renesansowy dwór stanowiący własność rodu Nieborowskich. W 1694 roku dobra od rodziny kupił kardynał Michał Radziejowski. Na zrębach dworu wzniósł barokowy pałac według projektu architekta Tylmana z Gameren. Dobra przez lata przechodziły z rąk do rąk. W 1766 roku kupił je Michał Kazimierz Ogiński, hetman wielki litewski, który dokonał przekształceń wnętrz pałacowych w stylu rokokowym. W 1774 roku właścicielem dóbr został Książe Michał Hieronim Radziwiłł ? jeden z najbogatszych magnatów polsko-litewskich. W pałacu zgromadził wielką kolekcję obrazów mistrzów europejskich oraz portrety osobistości polskich. Niestety jeden z kolejnych spadkobierców (wnuk Michała)   Zygmunt doprowadził do ruiny dobra swych przodków, sprzedał na licytacji w Paryżu najlepszą część galerii obrazów i biblioteki. W 1879 odstąpił Nieborów swemu bratankowi Michałowi Piotrowi który podniósł z ruiny zaniedbane dobra. Zmarł bezpotomnie a wdowa po nim sprzedała majątek dalekiemu kuzynowi męża Januszowi Radziwiłłowi. Był on znanym działaczem społecznym i politycznym, a z Nieborowa uczynił piękną, podwarszawską rezydencje odwiedzaną przez wielu znanych ludzi tych czasów. Po wojnie na terenie pałacu i pięknego ogrodu Arkadii powstało muzeum będące oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Pałac wraz z ogrodem a także Arkadia są udostępniane zwiedzającym.

       7b 6b8b

Ogród pałacowy

Rozpoczynamy zwiedzanie pałacu. Poprzez sień, kuchnie i jadalnie wchodzimy na piętro mijając wspaniałą klatką schodową pokrytą holenderskimi płytkami ceramicznymi. I tu ogromne zaskoczenie. Na ścianie wisi ogromny portret Stanisława Augusta Poniatowskiego z warsztatu Marcelego Bacciarelliego (ten sam, który pamiętamy ze zdjęcia umieszczonego w dawnym podręczniku do historii, ach te dawne szkolne czasy!).

2b

Klatka schodowa pałacu wraz z portretem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego


Mijamy kolejne pomieszczenia: Sala Biała, Gabinet Żółty, Sypialnia Wojewody, Gabinet Zielony, Biblioteka, Mała Jadalnia.   

3b4b

Biblioteka pałacowa


Wreszcie wchodzimy do  Salonu Czerwonego i tu nasz wzrok przykuwa  ogromny portret naprawdę pięknej kobiety w ślicznej szafirowej sukni.
To Anna Orzelska (1702-1769) ? córka króla Polski i władcy Saksonii Augusta II Mocnego.
Anna słynęła z wielkiej urody. Ubierała się w błękity gdyż takie kolory preferowała. Jej portret namalował francuski malarz Louis de Silvestre.
        5b

Portret Anny Orzelskiej

Kto spędzać będzie wolny czas w okolicach Warszawy czy Łodzi niech odwiedzi te ciekawe miejsca związane z historią naszego kraju, dziejami rodów szlacheckich i magnackich w Polsce. Ich posiadłości kryją wiele ciekawych i pięknych zabytkowych przedmiotów, wśród nich także portret pięknej młodej kobiety, która zauroczyła Pana Samochodzika.
Tak na marginesie dodajmy jeszcze, że posiadłość Radziwiłłów otoczona jest pięknym ogrodem w stylu francuskim zaprojektowanym w połowie lat 60-tych XVIII wieku przez Szymona Bogumiła Zuga. Ogród opiera się  o kanał wodny. Park nieborowski w obecnym stanie należy do najlepiej zachowanych ogrodów tego typu w Polsce.  Tu musimy jeszcze dodać, że pod Nieborowem mieści się również założony w 1778 roku przez księżnę Helenę Radziwiłłową park w swobodnym stylu angielskim nazwany przez nią Arkadią.
        
9b

12b 11b10b

Ogród w Arkadii wraz z ciekawymi obiektami architektonicznymi